O Ani

Biografia

Trener

Współpraca

Biografia

Sportem zajmuję się od dziecka. Próbowałam wielu dyscyplin i brałam udział niemal w każdych zawodach organizowanych w szkole. Nim zaczęłam skakać o tyczce grałam w siatkówkę, koszykówkę, biegałam na 100 m przez płotki… Nauczycielka wychowania fizycznego widziała moje wyjątkowe sportowe zacięcie i nalegała, abym trenowała. Na początku to głównie ogólnorozwojówka, która powoli zbliżała mnie do lekkiej atletyki.
Przez pierwsze cztery lata biegałam, później zmieniłam konkurencję na skok o tyczce. Podobało mi się to na tyle, że w 1999 roku porzuciłam definitywnie płotki dla skakania.
Rok 2000, to rok wielu zmian. Zmieniłam wtedy klub: przeniosłam się do Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego pod skrzydła trenera Jacka Torlińskiego.

Pierwsze sukcesy pojawiły się w 2002 roku. Na mistrzostwa Europy do Monachium jechałam z zaledwie 32. wynikiem. Siódma lokata była dla mnie ogromnym sukcesem. Na szczęście na kolejne nie trzeba było długo czekać. Rok później ponownie miałam szczęście do siódemki, lecz tym razem już na mistrzostwach świata w Paryżu. W 2003 roku zajęłam też szóste miejsce na halowych mistrzostwach świata w Birmingham. Ten rok był szczególny. W Bydgoszczy odbywały się wówczas młodzieżowe mistrzostwa Europy. Wywalczyłam tam brąz, a mój rekord życiowy wynosił wtedy 4,45 m.

W 2004 roku na igrzyskach w Atenach skoczyłam 4,70 m, dzięki czemu stanęłam na trzecim stopniu podium olimpijskiego. Po ciężkiej walce na mojej szyi zawisł brązowy medal olimpijski. Pięć lat ciężkiego treningu zostało wspaniale podsumowane. Szczęście ponownie uśmiechnęło się do mnie w poolimpijskim sezonie zimowym. Zdobyłam srebrny medal halowych mistrzostw Europy w Madrycie, ponadto w 2005 roku zajęłam pierwsze miejsce w Pucharze Europy. W sierpniu po raz ósmy ustanowiłam rekord Polski. Wynik 4,83 m to mój najlepszy rezultat uzyskany na stadionie. Czempionat Starego Kontynentu na hali odbył się w Moskwie. Ze stolicy Rosji przywiozłam srebro. Ponadto wygrałam Halowy Puchar Europy ustanawiając nowy rekord Polski w hali – 4.80 m. Rok 2007 również rozpoczyna się od mocnego akcentu: brązowego medalu halowych mistrzostw Europy.

2008 rok – rok igrzysk olimpijskich w Pekinie – zajęłam dziesiąte miejsce. Rok 2009 był już lepszy. Na ostatnich zawodach przed MŚ pierwszy raz w karierze pokonałam Jelenę Isinbajewą. To była Złota Liga w Londynie. Udzieliłam wtedy wywiadu, że gdyby coś takiego zdarzyło się na mistrzostwach świata, skakałabym z radości. W połowie sierpnia w Berlinie faktycznie skakałam z radości. Zdobyłam złoty medal. Spełniłam swoje największe marzenie: usłyszałam Mazurek Dąbrowskiego, zagrany dla mnie, za moje zwycięstwo.

Kolejny sezon halowy rozpoczęłam z wysokiego C. Pobiłam rekord Polski 4.81 m w Bydgoszczy. Na docelowej imprezie halowej – mistrzostwach świata w Dausze – wywalczyłam brązowy medal. Niestety nie udało mi się wystartować w mistrzostwach Europy w Barcelonie. Kłopoty zdrowotne zmusiły mnie do wcześniejszego zakończenia sezonu. Ostatnie lata były wyczerpujące. Z perspektywy być może dobrze się złożyło, bo w końcu mogłam pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek, regenerację sił. Niedokończony sezon 2010 wymusił na mnie silne postanowienie, że rok 2011 będzie na pewno udany!

Jacek Torliński

Urodził się 4 października 1979 roku w Gdyni.
Pochodzi z rodziny o tradycjach sportowych. Dziadek Leon Torliński był jednym z założycieli Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego.
Ojciec Jacka, Kazimierz skakał o tyczce. Brat również próbował swoich sił w tej konkurencji. Jacek pierwszy skok o tyczce oddał już w wieku siedmiu lat. „Przeskoczyłem 1,58m, w dodatku na złamanej przez starszych zawodników tyczce” -wspomina pierwsze treningi.
Sport uprawiał do 19 roku życia. Wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Polski.

Jako nastolatek skoczył 4,85 i z tym wynikiem zakończył karierę zawodniczą.

W 1998 roku zajął się szkoleniem młodzieży. Dwa lata później do jego grupy trafiła Ania Rogowska. Na cztery lata przed igrzyskami w Atenach rozpoczeli bliższą współpracę a od 2003 roku Anna jest tylko pod jego opieką. W 2004 roku jego podopieczna zdobyła w Atenach pierwszy w historii polskiej lekkoatletyki brązowy medal igrzysk olipijskich w skoku o tyczce. 25-letni Jacek był wtedy prawdopodobnie jednym z najmłodszych na świecie trenerów medalistki olimpijskiej.

Anna Rogowska i Jacek Torlinski szybko stali się też parą w życiu prywatnym.

Od października 2006 są małżeństwem. „Sportowa współpraca układa się dobrze i przynosi zamierzone efekty. Ania jest bardzo pracowitą i zaangażowaną w swoją pracę zawodniczką” – przekonuje trener Jacek Torliński.

Współpraca

Znakomity zespół

Chociaż lekkoatletyka jest dyscypliną indywidualną, w pojedynkę z trenerem trudno jest sięgać po najwyższe laury.

– Jestem szczęśliwa, że udalo mi się podjąć współpracę z osobami, które z jednej strony są fachowcami, a z drugiej przyjaciółmi. Ten znakomity zespół pracuje na moje sukcesy i z każdego bardzo się cieszy – mówi Ania.

Obok głównej postaci zespołu, jaką jest trener Jacek Torliński (razem od 2000 roku), są to:

– trener Wiaczesław Kaliniczenko  – od 2012 roku    

– psycholog Henryk Pilarski – od 2004 roku     

– trener gimnastyki Andrzej Kaśków – od 2003 roku  

– współpracujący od 2001 roku doktor Lech Rzymkiewicz

– Nasza współpraca opiera się przede wszystkim na przyjaźni. Te osoby są mocno zaangażowane w to, co robią i bardzo przeżywają każdy mój start. Jak zgodnie twierdzą, największą dla nich nagrodą są moje sukcesy, z których ciesza się tak samo jak ja – opowiada Ania.

News

23 lipca 2015

Anna Rogowska: siłą napędową zawsze był dla mnie Mazurek Dąbrowskiego [WYWIAD]

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce w Krakowie były okazją do podziękowań za lata...

22 lipca 2015

Po prostu spełniona

Żal było Pani rozstać się ze sportem, przynajmniej w sensie zawodowym? –...

28 czerwca 2015

"Będę za Wami tęsknić!"

Podczas XVIII Grand Prix Sopotu oficjalnie swoją karierę zakończyła utytułowana...

Blog

Najbliższy start

Multimedia

Zdjęcia

fot. Monika Szałek | www.monikaszalek.com
fot. Monika Szałek | www.monikaszalek.com
fot. Monika Szałek | www.monikaszalek.com

Filmy